A tavasz már itt van a nyakunkon, vele együtt a jó idő és a kertészkedés is. Nagyon sokan választják szabadidős elfoglaltságnak a kerti munkát, amely nem csak kikapcsolódás és felfrissülés, hanem nagyon jó fizikai tevékenység is egyaránt. Valakinek ez jelenti a napi mozgást, valaki csak hobbiként űzi - az indok egyénként változó, de a cél ugyanaz: mozogjunk úgy, hogy élvezzük.
Tanulmányaim során megtanultam, hogy a legfontosabb elemei a mozgásnak a tudatosság és a pontos végrehajtás. Ez a két tényező nem csak a sportban van jelen, hanem a mindennapi életben is. Nem is kell bonyolult mozdulatra gondolni: fel szeretnénk emelni egy ládát, majd egy másik pontra cipelni. Lehet ezt domborított - fokozottan kifotikus - háttal, gerincet nyíró módon felemelni, valamint lehet guggoláson keresztül, átfeszített - fiziológiás ívű - háttal is végrehajtani (=deadlift - felhúzás), majd a cipelés (=loaded carries – farmer cipelés) után ugyanilyen szépen lehelyezni a talajra. Minden azon múlik, hogy szeretnénk-e, és hajlandóak vagyunk-e egy kicsit odafigyelni a legalapvetőbb mozgásainkra, avagy nem.
Mivel vidéki városban, kertészkedésben jártas családban nevelkedtem, ezért tapasztalatból tudom, mennyivel hatékonyabban lehet dolgozni akkor, ha okosan és pontosan hajtjuk végre az adott feladatot, munkát. Áprilisban beköszönt a különböző nyári növények elültetésének időszaka. A kertben nagy részben kapálni kell majd, amelynél fontos figyelni az egyenes hátra, az enyhén behajlított lábra, és a megfelelő pihenésre is. A talicska felemelésénél és leengedésénél szintén figyeljünk az átfeszített, egyenes hátra, zárjuk a lapockákat úgy, hogy hátra húzzuk a vállakat, illetve a fej a törzs meghosszabbítása legyen. Miután elültettünk mindent, és nincs kiépített öntözőrendszerünk, szánjunk egy percet a 10literes, tele töltött öntözőkanna hordásának technikai végrehajtására is. Guggolással kezdjük, csípővel indítjuk a mozdulatot hátra, a térd ne hagyja el a lábfej vonalát, lapockákat tartsuk zárva, a törzs átfeszítve, egyenes legyen. Ne hagyjuk, hogy a súly elhúzzon, tartsuk a törzsünket egyenesen a kanna cipelésekor. Ha nagyon nehéz, és el kell hajolni az ellenkező irányba, akkor szimmetrikusan dolgozzunk, esetleg két kisebb kannát egyszerre vigyünk.
Az útmutató után kitérnék a folyadékpótlásra és a pihenésre is. Minden alkalommal legyen nálunk legalább 1 liter víz vagy bármilyen ital (tudom mennyire bosszantó, amikor fél óránként be kell emiatt sétálni a kertből). Nagyon gyorsan dehidratálódhatunk, és sajnos sokszor észre sem vesszük, mert annyira belemerülünk a munkába. Épp ezért fokozottan figyeljünk erre, főleg a nyári hónapokban!
A pihenés elengedhetetlen tényező a hatékonyság szempontjából. Beszélhetünk aktív vagy passzív pihenésről is. Ez általában a munka jellegétől és nehézségétől függ, ugyanúgy, mint a sportban. Ha a feladat könnyű, és gyorsan végrehajtható, belefér ezután egy kis aktív kikapcsolódás: házimunkák, gyerekekkel, kutyákkal játék, és a többi. Ha nehéz és fárasztó, akkor válasszuk a passzív kikapcsolódást: olvasás, filmnézés. Ezeken kívül az alvás a harmadik fontos tényező, amelynek mennyisége és minősége egyénenként változik.
Összefoglalva: figyeljünk oda mozdulatainkra, azok pontos végrehajtására, hiszen nem csak a hatékonyság a célunk, hanem az egészséges életmód követése, a testi jólét fenntartása!
Németh Renáta személyi edző
http://focusstudiobuda.hu/index.php/focus-studio-szemelyi-edzok/nemeth-renata