Focus Studio Buda

Tévedések és Igazságok

2017. június 08. 13:55 - Focus Studio

Elárasztanak minket az internetes tartalmak az edzésmódszerekről, szerhasználatról, étkezési tanácsokról és egyéb sporttal, egészséggel kapcsolatos cikkekről. Mindebből nagyon nehéz kiszűrni melyik lehet igaz és melyik tévedés. Háttértudás nélkül csak a józan észbe kapaszkodhatunk, vagy megnézzük a cikk hivatkozásait és azt, hogy ki írta.

Én is nap, mint nap találkozok olyan állításokkal, melyek hamis információn alapulnak és olyan ember állítja, aki nem kompetens a témában. Tudom, a világ ma így működik, ettől függetlenül arra ösztönöznék mindenkit, hogy bármit is olvasol, kérlek nézd meg az oldalt, az írót, s kicsit kutass utána. Ez persze időigényes, de ha úgy vágsz neki egy adott edzésmódszernek, diétának, hogy nincs mögötte tudatosság, megbízhatóság, akkor annak több lesz a hátránya, mint az előnye.

Próbáltam átgondolni és kigyűjteni azokat a tévedéseket és igazságokat, melyek leggyakrabban keringenek az internet világában. Remélem tudok nektek új, hasznos információval szolgálni. Kezdjük is el!

  1. Ne együnk 18:00 után

A szervezetünk szereti az állandóságot és az egyensúlyt. Nagyon fontos, hogy kialakuljon a rendszeres táplálkozás. Ezen kívül megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagot kell minden nap bejuttatnunk a szervezetünkbe. Ha viszont órákban gondolkozunk, hogy mikor egyek, akkor mindig az adott személyt kell elsődlegesen figyelembe venni. Mit dolgozik? Mit szokott enni? Mennyire rendszeresen? Mennyit egy nap? Hányszor eszik egy nap? Sportol-e munka mellett? Mennyit? Ha ezekre mind válaszolunk, akkor térhetünk rá a 6 óra utáni étkezésre. Ha ülő munkát folytatsz, nem sportolsz, de odafigyelnél a táplálkozásodra meg tudod tenni, hogy 6 után nem eszel. Ha megterhelő fizikai munkát végzel, későn érsz haza, nem tudod betartani. Lehetne még ezer példát hozni, a lényeg, hogy gondold át a kérdéseket, gondold át a napodat és meg is kapod erre a választ!

  1. Sportolsz, jól táplálkozol mégis többet mutat a mérleg

Így van. Megeshet, hogy a fogyás után nem egyből, de szépen lassan többet mutat egy-két grammal a mérleg. Ez azért lehetséges, mert egységnyi súlyú izom kisebb nagyságú, mint az egységnyi súlyú zsír - ugyanakkora "izomkocka" nehezebb, mint az ugyanakkora "zsírkocka".

  1. Futással a legkönnyebb fogyni

Érdekes elméleteket lehet olvasni, hogyan fogyjunk le és minél hamarabb. Úgy gondolom, mindenki találja meg magának, akár edző segítségével, azt a mozgásformát, ami neki a legkényelmesebb. A futás nagyon jó zsírégető, de csak ha a pulzusodat nézve abban a tartományban mozogsz, ahol azt tudsz égetni. Aki még sosem mozgott, neki inkább a sétát ajánlom kezdésként, mert a futásnál nagyon gyorsan felszökik a pulzusa és hamar elfárad. Akinek sokat mutat a mérleg a boka-, térd-, és csípő ízület védelme érdekében nem ajánlom a futást, inkább a sétát, úszást, kerékpárt. Természetesen itt is mindig az egyéni sajátosságokat kell figyelembe venni, valamint az edzőnek is látnia kell, hogy mi jó a kliensének és mi nem.

  1. Napozás 11-15 óra között

Ezt a témát azért választottam, mert pár nappal ezelőtt jót mosolyogtam azon, hogy az egyik TV társaság leadta a híradójában, hogy 11 és 15 óra között érdemes napozni, amit a bőrgyógyászok állítanak az hamis. Megfogott a téma és egyből kutakodni kezdtem. Eddigi tudásom addig terjedt, hogy a nap UVB sugarainak hatására képződik a szervezetünkben D-vitamin. A híradóban azt állították, hogy mivel 11 és 15 óra között érkezik a Földre a legnagyobb mennyiségű UVB sugár, ezért akkor kell napozni. Igen ám, de felcsapva az élettan és anatómia könyvemet kiderült, hogy nagyon kevés UVB mennyiség is elegendő ahhoz, hogy a szervezet napi D-vitamin igényét kielégítsük. Valamint, valóban ebben a 4 órában érkezik a legtöbb, de előtte is csak kisebb mennyiségben. A bőrgyógyászok és a kutatók szerint napi 15 perc alatt fel tudjuk tölteni a készletünket. Vagyis ki a napra 11-ig, utána viszont vigyázzunk, mert károsabb, mint hasznosabb a napsugárzás!

Bízom abban, hogy tudtam segíteni és hasznos információkkal láttalak el titeket! Igyekszem még több ilyet keresni és ész érvekkel alátámasztani az igazságot vagy éppen a téma hamis voltát. Mottóm a tudatosság, te is kövesd ezt a szemléletet!

Németh Renáta személyi edző cikke

http://focusstudiobuda.hu/index.php/focus-studio-szemelyi-edzok/nemeth-renata

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://focusstudiobuda.blog.hu/api/trackback/id/tr2612576881

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása