Focus Studio Buda

Helyes Testtartás

2017. május 11. 13:48 - Focus Studio

Nagyon fontos a mai világban a külsőség, hiszen ez alapján ítéljük meg először az embereket.  Nem csupán a ruházatát figyeljük meg, hanem azt is, hogy hogyan tartja magát, milyen a kiállása. Talán az egyik legfontosabb non-verbális jel a testtartás. Rengeteget elárul rólunk, pedig még meg sem szólaltunk.

A helyes testtartás fogalma szerintem mindenki számára ismerős. Az a pozíció, melyben a testünk a legideálisabban működik. Röviden, emeljük a fejünket, tekintetünk előre néz, megnyújtjuk felfelé a nyakunkat, vállunkat hátra húzzuk és leengedjük, medencénket enyhén billentsük hátra, lábfejek párhuzamosak legyenek és már kész is a helyes tartás! Mindezt könnyen ellenőrizhetjük például a tükörrel szemben. Nehéz a tökéletes helyzetet megtalálni, ezért lehet akár játszani is a testrészeinkkel, hogy a rossz és a jó pozíció között mozgatjuk őket és így megérezzük a különbséget.

ember.jpgGerincünk növekedésünk befejeztével nem tud tovább változni csak nagyon kis mértkében. Ha már fiatalkorban nem figyelünk oda, hogy szépen, egyenesen tartsuk a törzsünket, akkor később még nehezebb lesz megszokni és kijavítani. Arról nem is beszélve, hogy megmarad az elváltozás a gerincoszlopban örökre. A gyerekek körében legelterjedtebb, ugyanakkor legegyszerűbben kezelhető elváltozást hívjuk hanyag tartásnak. Szerencsére itt az izom gyengeségéről van szó, meg persze a delikvens hozzáállásáról. Meg kell erősíteni azokat az izmokat melyek a háti szakaszt tartják, s nem utolsó sorban meg kell győznünk a gyermeket arról, hogy változtasson testtartásán és figyeljen kicsit oda magára. Lehet lazának és menőnek tűnik most még, hogy nem húzza ki magát, fél oldalasan hordja a divatos táskáját, később viszont gerincferdülésben szenved és a derékfájás ellen küzd felnőtt korában. Ugye nem ez a célünk? Persze, hogy nem! Ezért is fontos, hogy szülőként, tanárként és edzőként felhívjuk gyermekeink figyelmét a helyes testarttás felvételére, ez bizony a mi felelősségünk.

dynair.jpgA probléma ott kezdődik, hogy ülő életmódot folytatunk. A kisgyermek 6 éves korától fogva az iskolapadban ül és nap közben 1 órát mozog, ha a szünetektől és a délutáni programoktól eltekintünk. Gondoljunk bele, hogy reggel 8 órától, délután 16 óráig egyenesen kellene, hogy üljön, persze mozdulatlanul, csendben. Én mondom ez lehetetlen. Ugyanígy igaz ez a felnőtték nagy részére is, csak az irodában. Bátran keljünk fel 5 percre, mozogjunk, nyújtózkodjunk, masszírozzuk meg elfáradt, fájó izmainkat. Nézzünk csak egy pillanatra magunkra: felhúzva tartom a vállamat állandóan? Engedd le! Előre dől a nyakam? Nyújtsd meg felfelé! Az asztalon fekszik a kezem? Rázd le egy kicsit, hadd frissüljön a véráram! Hajlított térdekkel ülök? Állj fel, mozogj picit! Púposan tartom a hátamat és előre dőlök? Állj fel és kezdj el folyamatosan homorítani, majd domborítani, mozgasd át egy kicsit a gerinced!

labda.jpgRengeteg jó megoldás létezik ma már arra, hogy hogyan bírja ki a gerincünk ezeket a hosszú, megpróbáltatásokkal teli napjainkat. Egy dynair párna nevű eszköz csodákra képes. Kényszerítő eszköz a törzsünknek, hogy aktívan tartsa a gerincoszlopot. Ha lecserélnénk a kényelmetlen székünket, használjunk helyette fitballt! Hihetetlen előnyös szer, mellyel nem csak egyenes háttal fogunk tudni ülni, hanem tudunk rajta apróbb mozdulatokat is végezni munka közben. Meguntad, hogy mozdulatlanul ülsz? Kezdj el rajta rugózni, jobbra, balra gurulni, máris kizökkentetted a testedet az unalomból, megrögzült pozíciójából.

Ez is, mint minden más elhatározás és odafigyelés kérdése. Egészséges törzs és gerincoszlop nélkül megnehezítjük az így is mozgalmas hétköznapjainkat. Tegyél tehát azért, hogy minél tovább kiegyensúlyozott legyél és kiegyenesített legyen a hátad!

Németh Renáta személyi edző cikke

http://focusstudiobuda.hu/index.php/focus-studio-szemelyi-edzok/nemeth-renata

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://focusstudiobuda.blog.hu/api/trackback/id/tr812498249

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása